دلنوشته ای خطاب به رئیس ارشاد بندرانزلی (نقدی بر هفته فیلم و عکس انزلی)

 

این روزها هفته فیلم و عکس انزلی به همت شما بزرگوار برگزار گردید، که جای تقدیر و تشکر دارد، اما متاسفانه این رویداد نتوانست برگی افتخار آمیز از فرهنگ و هنر شهر انزلی باشد و با وجود بهره گیری از آثاری فاخر با عدم استقبال از سوی مردم و هنردوستان به یک چالش مهم بدل گردیده که نیازمند نشست حضرتعالی با سایر فعالین و صاحب نظران این عرصه است و دلایل آن نیازمند ریشه یابی، چرا که شهری که خود در سینما، تئاتر و عکاسی این همه هنرمند برجسته و فعال مطرح در سطح کشوری دارد نباید هنردوستان و حضور را گدایی کند! چرا که تنها حضور خود این جامعه ی بزرگ هنری، به تنهایی میتواند هر همایشی را پوشش دهد و جایی برای حضور سایر علاقه مندان این عرصه باقی نگذارد.

وقتی چنین حرکت خوبی توسط اداره مطبوع شما پیاده سازی شده است چرا نباید از همه ظرفیت های شهرستان انزلی برای بال و پر دادن به آن بهره برده شود؟ اداره ای که خود باید الگوی اطلاع رسانی در سطح جامعه باشد و قانونا موظف به الگو سازی در سطح جامعه است، شایسته نیست که این چنین نا توان در امر اطلاع رسانی وارد شود!

شاید باورتان نشود اما گاهی خودمان هم به عنوان یک رسانه خبری، در کار این همه خبر ارسالی از سوی منطقه آزاد انزلی میمانیم، برخی اوقات می اندیشیم مگر در این شهرستان زبانمان لال قحط الرجال است ؟ مگر ما ۳ اداره کل دیگر نداریم ؟ مگر این همه ارگان، سازمان و اداره نداریم که اخبار منطقه آزاد انزلی اکثریت اخبار سایت را به خود اختصاص میدهد !

میدانید دلیلش چیست ؟ باور کنید روزی نمیشود که از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، اخبار این منطقه را حساب شده و منظم برای ما و سایر خبرگزاری های بومی و استانی و کشوری با چند کلیک ساده ارسال نکنند.

شما فکر میکنید اگر بخواهند موفق ترین مدیر حال حاضر شهرستان انزلی و استان گیلان را معرفی کنند چه کسی انتخاب خواهد شد؟ بدون شک مدیر عامل منطقه آزاد انزلی در صدر مدیران استانی قرار خواهد گرفت و پیشنهاد میکنیم که شما هنرمند زحمتکش این دیار، که سالها سبقه فعالیت در عرصه تئاتر این منطقه را در رزومه دارید، نیز نظرات ایشان را در خصوص نقش روابط عمومی در موفقیت یک سازمان مطالعه نمایید. اینجا کلیک کنید 

چرا که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به خوبی میداند که حتی اگر فعالترین مدیر این کره خاکی باشند و از توان صفر رسانه ای برخوردار باشد، فعال بودن یا نبودنش تفاوتی ندارد، پس روزی که خبری از جامعه فرهنگ و هنر انزلی در سطح کشوری رسانه ای و مورد توجه واقع گردد یعنی یک گام موفق، یعنی پیشرفت و ارتقاء، اما متاسفانه باید اعلام کنیم که به جرات مهمترین و موفق ترین همایش ها و اقدامات فرهنگی و هنری صورت گرفته طی دو سال اخیر در شهرستان انزلی که بازخورد و بازتاب مناسبی نیز در سطح رسانه های کشوری داشته،  به برگزاری دو نمایشگاه عکس و طراحی مفهومی که آنهم با پیگیری های سایت انزلی کلاب و به همت هنرمندان این دیار صورت پذیرفته که با حمایت و بهره گیری از قدرت رسانه ای سازمان منطقه آزاد انزلی پیاده سازی گردیده است، آن هم با کمترین هزینه ممکن، هر چند که برگزاری این دو نمایشگاه برای هنرمندان آن هم منفعت مالی از فروش آثار به همراه داشت هم اعتبار و مصاحبه و …

کم نبودند افرادی که به ما خرده گرفتند که چرا دائما اخبار آتش نشانی بندرانزلی در دوران مدیریت جناب آقای جعفری مورد پوشش خبری قرار میگیرد. از آتش سوزی های مهیب گرفته تا افتادن یک گربه درون فاضلاب شهری، اما ما یک پاسخ داشتیم در شهری که بسیاری از مدیران شناخت و درک مناسبی از جایگاه و وظایف روابط عمومی ادارات و سازمان خود ندارند، رئیس اسبق آتش نشانی بندرانزلی الگویی برای روابط عمومی سایر ادارات و سازمانهای بندرانزلی ارائه داد و از نقش و جایگاه رسانه در جهان امروز درکی کامل را به نمایش گذاشت و بدون شک در هر سمت دیگری که ایشان مشغول به فعالیت شوند مطمئن باشید که اخبار آن ارگان به صدر اخبار شهر انزلی خواهد رسید.

شاید برایتان سوال باشد که چرا و چگونه؟ پاسخ بسیار ساده است، در زمان ریاست جناب آقای جعفری در آتش نشانی بندرانزلی، کلیه اخبار این سازمان روزانه برای کلیه رسانه های بومی تنظیم و ارسال میگردید و ما نیز به بازنشر آن میپرداختیم و گاها آنقدر حجم اخبار ارسالی از سوی آتش نشانی زیاد بود که مجبور میشدیم خبرهای اختصاصی ارسال شده توسط این سازمان را در سایر بخش های سایت درج نماییم.

خوشبختانه نسبت به چند سال پیش هم اینک چندین سایت خبری در شهرستان انزلی مشغول خبررسانی هستند وهیچکدام از این سایتها انتظاری مالی برای پوشش اخبار شهرستان ندارند، پس چرا باید صدای اداره ارشاد بندرانزلی این چنین ضعیف باشد!

جناب آقای رحمان زاده گرامی، شما تا به امروز خود به واسطه ی وبلاگ شخصی تان اقدام به انتشار اخبار مرتبط با ارشاد کرده اید، اما به راستی شان و جایگاه اداره ارشاد دومین شهر پر جمعیت گیلان انتشار اخبار آن تنها در پرتال خبری اداره فرهنگ و ارشاد استان گیلان است که خبر انتشار یافته مربوط به برگزاری هفته فیلم و عکس انزلی در سراسر جهان تنها ۳۰ مورد بازدید داشته باشد؟

آیا شهرداری و شورای شهر وظیفه ندارند با شما تعامل کافی برای اطلاع رسانی این رویداد داشته باشند؟ آیا مکاتبات و مطالباتی در این زمینه با سایر ارگانها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی در شهرستان داشته اید که همکاری لازم صورت نپذیرد؟ آیا نمیتوان از ظرفیت منطقه آزاد برای افزایش کیفی سطح این رویداد بهره گرفت ؟ آیا ارسال و اطلاع رسانی اخبار به واسطه پیامک یا از طریق ایمیل به سایر خبرگزاری ها امکان پذیر نیست ؟ آیا برای اهالی عرصه فیلم و عکس در بندرانزلی دعوتنامه ای تهیه و ارسال گردید ؟ آیا ارشاد انزلی اقداماتی برای شناسایی و ساماندهی فعالین عرصه های مختلف فرهنگی و هنری شهرستان صورت داده است که به عنوان مثال به وسیله پیامک کلیه فعالین عرصه فیلم سازی، تئاتر، عکاسی و هنردوستان شهر و شهرستان انزلی را از رویدادی مطلع سازد ؟

و سوالات بیشمار دیگر …

تا کنون بیشترین نقد را به روابط عمومی و سایت رسمی شهرداری و شورای شهر انزلی داشته ایم، آیا طراحی جدید سایت شورا، راه اندازی سامانه پیامکی و بسیاری از تدابیر اندیشیده شده از سوی شورای چهارم منفعتی برای ما داشته یا در ابتدا به نفع اعضای شورای شهر و سپس ادای دین آنها نسبت به شهروندان صورت پذیرفته است؟

براستی چگونه میتوان مثمر ثمر واقع گردید وقتی که صدایتان به گوش جامعه فرهنگی و هنری هم نمیرسد چه برسد به عام مردم ؟  امیدواریم با شناختی که از شما داریم در باب اصلاح این نقیصه بر آیید که کمک شایانی به جامعه فرهنگ و هنر انزلی خواهد کرد. هنرمند این دیار اگر انتظار حمایت نداشته باشد، حد اقل انتظار دارد که به واسطه آن اداره محترم بیشتر شناخته شود و آثارش شایسته تر به نمایش درآید.

شاید کمتر کسی بداند که اداره مطبوع شما از تاریخ ۲۰ خرداد ماه لغایت ۳۱ خرداد ماه از شاعره جوان سونا هدایتی عیادت کرده، هفته فیلم و عکس انزلی را برگزار کرده اید و هماهنگی های لازم جهت برگزاری کنسرت سیروان خسروی را ترتیب داده است، پس تقویت عملکرد رسانه ای و روابط عمومی با پذیرفتن ضعفی که میتواند دلایلی نظیر کمبود بودجه و هزاران دلیل منطقی دیگر را به همراه داشته باشد کمک متقابل به یک مسئول و مردم است و از وظایف برشمرده ی مسئولین بر مردم محسوب میشود که با بررسی آن به وضوح میتوان دریافت که منافع این وظیفه بیش از مردم به خود اداره ارشاد و جامعه فرهنگی و هنری انزلی بازخواهد گشت و انشاا… با نقد و بررسی مشکلات و کاستی های این رویداد فرهنگی، هنری، در سالهای آتی شاهد حضور پر قدرت شهر انزلی در برگزاری مراسمی از این دست باشیم. 

رسانه تریبونی است برای شما تا شما به عنوان متولی فعالین فرهنگی و هنری انزلی صدای این جامعه مظلوم باشید و حقوق هنرمندان این منطقه را مطالبه نمایید ما همین را میخواهیم اگر زیاده خواهیم به بزرگی و کسوت خود بر ما خواهید بخشید. والسلام

به امید آنکه اداره ارشاد بندرانزلی صدای رسای فرهنگ و هنر انزلی باشد

با آرزوی توفیق روز افزون برای شما 

منبع : انزلی کلاب

/ 0 نظر / 52 بازدید