چه کسانی ملوان را فراموش کرده اند؟؟!

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام به همه عزیزای دلم حتما میدونین که تیم ملوان در بحران کامل و بد مالی به سر میبره و نتیجه رو به نماینده یزد با یک گل واگذار کردیم . که دلایلی مثل طی مسیر با اتوبوس و سکونت در هتلی در اردکان هم مزید بر علت شدند .

در حال حاضر در نیم فصل ( فرمایشی ) به سر میبریم و فصل نقل و انتقالاته این در حالیه که نیروی دریایی بعد از این همه کشمکش به برگزاری یک جلسه رضایت داد تا تکلیف ملوان را مثلا روشن کنند . همزمان من و چند تا از دوستان هم طی نشستی به راحتی نتیجه اون نشست رو پیش بینی کردیم و مطمئن شدیم که به صورت مقطعی قول مساعدت داده خواهد شد اما ای کاش ...

بگذریم بیش از این در این رابطه صحبت نمیکنم و ازتون میخوام که یه مطلب جامع و نافظ رو که به بررسی مشکلات ملوان پرداخته رو بخونین حتما به راه حل های پیشنهادی دقت کنین تا ببینین که چقدر راحت میتوان ملوان را از نیروی دریایی پس گرفت و ملوان را به دست صاحبان اصلی اش که همان آبایان (  03.gif ) مردم هستند واگذار کرد تا دوباره شاهد پرگشایی قوی سپید بندر باشیم . ضمنا این مطلب از روزنامه جهان فوتبال و به قلم پور حسینی برای شما عزیزان گذاشته میشه تا بخونین .

ضمنا برای این مطلب از عکسی استفاده شده که خود بهمن صالح نیا نیز در جمع ملوانی ها ایستاده و به عنوان مدافع در کنار سایرین قرار دارد .

 

چه کسانی ملوان را فراموش کرده اند ؟؟!

 

در اواسط دهه 1340 هر وقت وارد میدان شهرداری میشدی تابلویی را در کنار باجه راهنمایی میدیدی که خبر از برگزاری مسابقه فوتبال در ورزشگاه بندر انزلی را میداد . در آن سالها هنوز ملوان حرف اول را نمی زد و تیم محبوب مردم گیو بود که همواره مقابل نماینده فوتبال رشت به نمایش میگذاشت و بعد از آن با تیم شیلات آشنا شدیم ( یک قدم به جلو در فوتبال شمال ) .

اواسط سال 1351 بود که در مسابقه های زیر گروه که در خوزستان برگزار می شد ، نام ملوان بر سر زبانها افتاد . در آن روزگار که فوتبال تهران حرف اول را در فوتبال کشور می زد ، همواره از خوزستان به عنوان رقیب بالقوه نام برده میشد و پس از آن با فاصله ای نه چندان کم اصفهان و تبریز داعیه رقابت داشتند و در چنان وضعیتی به ناگهان ملوان انزلی در خوزستان گوی رقابت را از دیگران ربود .

عکسی را از آن زمان به خاطر دارم که روی سانتر از جناحین سه بازیکن بلند قامت با پیراهن سپید ملوان ملوان بالاتر از همه مدافعان قصد ضربه زنی با سر را داشتند . علی نیاکانی ، غفور جهانی و عزیز اسپندار سه تفنگدار خط حمله ملوان بودند . در آن سالها سیستم غالب 4-3-3 بود . علی نیاکانی یک گوش راست کلاسیک با قدرت دور زنی فوق العاده بود که گمان دارم 100 متر را زیر 11 ثانیه طی میکرد .

غفور جهانی مهاجم نوک آن تیم بود که در بازی پشت به دروازه و زدن ضربه سر مهارتی بی نظیر داشت و همین امر دروازه های تیم ملی را به روی او باز کرد ( هر چند شخصا در میان مهاجمان ملوان به بازی عزیز اسپندار بیشتر دلبستگی داشتم ) .

حرکت های مارپیچ و بسیار سریع اسپندار در فوتبال آن روزگار اگرنه بی نظیر ، کم نظیر بود . چرا که اکثر گوش های آن زمان با دریبل در جا و در حالت سکون از مدافع می گذشتند در حالی که اسپندار در حین حرکت مدافعان را دریبل می زد . قدرت سر زنی اسپندار نیز همتای غفور جهانی بود و اگر منصفانه قضاوت کنیم عزیز اسپندار هرگز در فوتبال به جایگاه و مرتبه ای نرسید که سزاوار و شایسته آن بود . عزیز ، عزیزکرده فوتبال گیلان بود ، اما حیف که تیم ملی هم عزیز کرده های بی جهت خود را داشت .

جاوید جهانگیری یک بازیکن میانی طراح و خلاق بود . نصرت ایراندوست و میشا پطروسیان دونده و پر توان ، عامل ارتباط خطوط دفاع و حمله بودند . پیشگاه هادیان ، رضا ویشگاهی و منوچهر نارون در کنار بهمن صالح نیا خط دفاع را شکل میدادند و سالها قبل از تعریف کلاسیک در درسنامه ها ، دفاع منطقه ای و خطی را به بهترین شکل اجرا میکردند و علی صیادی پشت سر همه در درون دروازه می ایستاد .

در آن سالها که انقلاب هلند فوتبال جهان را متحول کرده بود ، دگرگونی و تحول در فوتبال ایران را در چند تیم محدود میتوانستیم سراغ بگیریم که ملوان و گارد ( همای فعلی ) بهترین نمونه های آن در ایران بودند . نسل اول ملوان یک قطب جدید را در فوتبال ما به وجود آورد و در تمام سالهایی که از آن زمان گذشته ، همواره از این تیم فوتبالی قابل توجه را دیده ایم که با معرفی بازیکنان خوب توام بوده است . گل سرسبد فوتبال انزلی کاپیتان اسبق تیم ملی زنده یاد سیروس قایقران کامل ترین بازیکن میانی تاریخ فوتبال ایران است . تیم ملوان در تمام این سالها همواره به عنوان عرضه کننده یک فوتبال زیبا  و تهاجمی جایگاه ویژه در فوتبال ما داشته است و دلیل بارز این امر نیز قهرمانی و حضور چند باره در مسابقه نهایی جام حذفی است که از این نظر رکورد دار است ، اما تیمی با چنین سابقه و پشتوانه ای چرا در فصل جاری چنین وضعیتی پیدا کرده است ؟ برای یافتن پاسخی به این سوال چند وجه دقیق تر را بررسی میکنیم .

 

حامیان مالی :

 

1_ نیروی دریایی :

 

نام تیم (( ملوان نیروی دریایی )) است . اما عملا نگاه نیروی دریایی به بازیکنان _ همچون روزگار دور گذشته _ به صورت پرسنل این نیرو است که حقوقی دریافت و فوتبال بازی میکنند . حال آنکه ملوان با حریفانی دست و پنجه نرم میکند که هزینه های چند میلیاردی را متقبل می شوند . کافی است به همتای این تیم یعنی پاس ناجا در لیگ برتر داشته باشیم که تنها برای در اختیار گرفتن مصطفی دینیزلی قریب به دو میلیارد تومان هزینه کرد .

آیا تفاوت بودجه ورزشی دو ارگان نظامیتا این حد متفاوت است یا نگاه مدیران به فوتبال حرفه ای است ؟ نیروی دریایی تا کنون تنها حقوق ماهیانه بازیکنان ملوان را در حد 100 ، 140 ، 200 هزار تومان در ماه پرداخت کرده است .

آیا به راستی نیروی دریایی ( پایگاه دریایی شمال ) راسا توان اداره تیم ملوان را ندارد ؟

 

2_ کمکهای دولتی

 

تنها منبع دولتی که تا کنون به حمایت ملوان برخاسته استانداری گیلان است که بودجه ای به میزان 150 میلیون تومان را برای این تیم اختصاص داده ، که تا کنون تنها 20 میلیون تومان از آن در اختیار مسئولان این تیم قرار گرفته است و صحبت از آن است که همین روزها 30 میلیون تومان دیگر به این تیم پرداخت شود .

 

3_ کمک های مردمی :

 

مدت هاست که آقای حق شناس ، نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی صرف کسب ممر در آمدی برای ملوان کرده است اما تاکنون به نتیجه ای درخور نرسیده است . مردم هوادار ملوان بر عکس بسیاری از شهرستانهای دیگر تمایلی به خرید بلیطهای مسابقات به قیمتهای گران ندارند ، همواره بیشترین حمایت را از ملوان کرده اند ، در حالی که در بعضی تیم های نظامی و انتظامی دیگر برای جذب تماشاچی درهر بازی به مردم هدایایی تا حد 10-5 هزار تومان اهدا میشود !

 

کادر فنی و بازیکنان :

 

1_ساختار کادر فنی

 

بی تردید مسائل مالی مهم ترین مشکل ملوان است و همین مشکل اجازه نمیدهد که تیم از یک کادر فنی کامل و شایسته برخوردار باشد . سرمربی این تیم نصرت ایراندوست مرد شریفی است . یک ورزشکار واقعی با رفتارهایی مردمی که بارزترین مشخصه او در قهوه خانه نشستن هایش است که با هر کس و در هر حد و اندازه  متعارف درباره ملوان به بحث و گفتگو مینشیند ، اما این مرد زحمتکش دست تنهاست .

هم سرمربی است ، هم مدیر تکنیک ، هم مدیر تاکتیک ، هم مربی بدنساز و ... که این همه ریشه در بضاعت اندک مالی ملوان دارد .

وقتی تمام مسئولیت ها متوجه یک نفر باشدو فردی اجبارا و ناچارا تمام بار تیم را بدوش بکشد بدیهی است که درصد اشتباه و خطا بالا می رود . بازیکنان می گویند که تنها به واسطه گل روی ایراندوست قرارداد سفید امضا کرده اند آن هم با این ذهنیت که برای بازی تا یک فصل در ملوان مبلغ 3 تا 5 میلیون تومان دریافت کنند .

باور کردنی نیست اما حقیقت دارد . نصرت ایراندوست پس از بازی خود فیلم مسابقه ها را میبیند و در منزل خود یا دوستان بازیکنان را جمع میکند تا نقاط مثبت و منفی بررسی شود . کار بدنسازی را هم خود انجام میدهد .

 

3_ بازیکنان :

 

در فوتبال جهان رسم است که تیم های مختلف برای قدرت گرفتن و ارائه بازی بهتر اقدام به خدمت گرفتن بازیکنان برجسته میکنند . اما در فوتبال ایران به طور عام و در تیم ملوان به طور خاص و بسیار بارزتر داستان کاملا متفاوت است . درسالیان اخیر ملوان بازیکنان برتر خود را به تیم های دیگر داده تا از این طریق کسب روزی و در حقیقت ارتزاق کند که در مقاطعی از جمله اول فصل لیگ پنجم از این آب باریکه هم محروم شد . در آغاز همین فصل سید جلال حسینی به سایپا رفت ، جواد شیرزاد به پاس ، جمشیدیان به راه آهن ، ابراهیم صادقی بعد از مداوای مصدومیت به استقلال انزلی منتقل شد . این بازیکنان خط دفاعی ثابت فصل گذشته ملوان بودند و نکته قابل توجه آن اینکه بازیکنان همه در اول فصل به عنوان بازیکنان آزاد ملوان را واگذاشتند و رفتند ، بدون آنکه از رفتنشان یک ریال عاید این تیم شود .

اگر ملوان شرایط مالی قابل قبولی داشت ، هرگز اجازه نمی داد بازیکن به مرحله آزادی برسد .

 

*راه علاجی برای درد ملوان

 

تردیدی نیست که برای هر دردی درمانی وجود دارد و برای ملوان هم راهکارها اندک نیست اما لازم است که هر یک از عواملی که پیش از این برشمردیم ، برای بازسازی ملوان گام های جدی بردارند .

 

1 _ نیروی دریایی :

 

تیم ملوان کهچهار سال پس از تاسیس تا به امروز تحت پوشش فرماندهی پایگاه شمال است باید که همچون همه واحد ها و رسته ها تابعه این فرماندهی صاحب ساختار و شمای سازمانی دقیق شود و نیروی دریایی از محل بودجه ورزش این نیرو نسبت به تامین مخارج اولیه این تیم اقدام کند .

یعنی در حقیقت میتوان اقدام به ایجاد نوعی ساختار شبه نظامی برای باشگاه و تیم فوتبال کرد که در آن سرمربی ، مربیان و تمرین دهندگان و بازیکنان هم ردیف با دریا دار ، ناخدا یکم ، ناخدا دوم ، ناو سروان ، ناو بان یکم ، ناو بان دوم باشند و هم طراز با آنها از حقوق و مزایای کافی برخوردار باشند . مهم ترین اقدام در این زمینه بیمه پزشکی بازیکنان و مربین ( و درصورت امکان خانواده های آنها ) و استفاده آنها از خدمات درمانی نیروهای مسلح است تا حد اقل بازیکنان آسیب دیده دست دست به دامان پزشکان بخش خصوصی نشوند .

علاوه بر این نیروی دریایی باید که نسبت به تکمیل ورزشگاه اختصاصی خود در حسن رود هر چه سریع تر اقدام کرده و با تکمیل پروژه ورزشگاه حسن رود هر چه سریعتر اقدام کرده و با تکمیل تاسیسات ورزشی مناسب ضمن تامین نیاز تیم های رده های مختلف سنی باشگاه ملوان ، با پذیرش ورزشکارانی غیر عضو ، منبع در آمدی قابل توجه به وجود آورد .

 

2_کمکهای دولتی ( اینو حتما بخونین )

 

 بندر انزلی از جمله معدود نقاط کشور است که منطقه آزاد تجاری دارد و در کنار آن اداره کل بنادر و کشتیرانی و گمرک حضوری فعال و چشمگیر در بطن زندگی این شهر ساحلی دارد . ضمن آنکه از دیرباز انزلی به عنوان شهری توریستی همه ساله پذیرای مسافران بیشماری است.

از این منابع به صورتهای مختلف میتوان برای ورزشی ترین شهر ایران و بخصوص فوتبال بندر کسب در آمد کرد . 

کمک دولتی به جای آنکه بخواهد شکل بلاعوض از طریق استانداری تامین شود ، میتواند به صورت مشخصی از محل در آمدهای دولتی پرداخت گردد . اداره کل بنادر و کشتیرانی میتواند در کنار بارگیری ، باراندازی ، پهلو گیری کشتی ها ، انبارداری و ... دارد در هنگام دریافت قبض رسید ، رقمی مشخص مثلا 1000 تا 5000 تومان _ نیز که در حمل و نقل بین المللی رقمی محسوب نمیشود برای کمک به فوتبال بندر دریافت کند .گمرک انزلی نیز در کنار پته هایی که صادر میکند ، میتواند با قبضی جداگانه از هر محموله تا 5000 تومان از صاحب کالا دریافت کند .

وزارت راه و پایانه باربری بندر انزلی نیز میتواند از هر کامیون و تریلری که از انزلی بار میبرد مبالغی 500 تا 1000 تومانی دریافت کند . شهرداری نیز میتواند در کنار غرفه های تجاری بندر ازاد میتواند برای هر فصل تا سقف 5000 تومان از کرایه کنندگان غرفه ها دریافت کند .

شاید که تک تک این ارقام کوچک ، چندان به چشم نیاید اما مجموع آنها در سال به حدی خواهد رسید و مجالی برای رشد بومی ترین و صاحب سبک ترین فوتبال ایران به وجود آورد .

 

3_ کمک های مردمی :

 

بندر انزلی به واسطه مشخصه های خاص گردشگری میتواند از حامیان مالی خاص و ویژه ای برخوردار شود که دیگر شهرهای ایران کمتر از آن برخوردارند . جذب کمک از اشخاص حقیقی و حقوقی میتواند به صورتهای مختلف و از طریق انجمن طرفداران ملوان انجام شود .

ملوان تیمی ریشه دار از فوتبال ایران است و امکانات بالقوه موجود در اطراف آن به حدی است که میتواند نه تنها تیم بزرگسالان ، بلکه در ساختاری فراگیر ، باشگاه ملوان را در تمامی رشته های ورزشی به پشتوانه ای غنی برساند .

عشق و علاقه مردم انزلی به تیم شهرشان و استعداد بالقوه بازیکنان منطقه ، این شهر را از بابت نیروی انسانی کارآمد بی نیاز میکند و تنها کافی است که با نگاهی فراگیر و در کنار هم قراردادن امکانات متعدد به بهترین بهرهوری از آنها دست یافت .

کسب 5 پیروزی در 13 مسابقه و واگذاشتن 8 بازی و باخت 4-1 در خانه حق ملوان نیست . این تیم با استفاده از ساده ترین ابزارها میتواند به بالاترین بهره وری برسد . چه به لحاظ کسب نتیجه در زمین فوتبال و چه به لحاظ رشد فوتبال در منطقه .

اگر امروز پیکر مجروح قوی سپید را گرم و صمیمی در آغوش مهربانی نگیریم ، فردا در شیرین ترین رویاهایمان هم نخواهیم توانست پرواز بلند آن را به خاطر آوریم ....

ملوان تو قهرمانی ...

 فعلا بابای 14.gif

/ 8 نظر / 24 بازدید
mory

اينا همش وقتي موثره كه رييس باشگاه بگه آهاي طرفدارا شما هم آدمين . بياين ببينيم با همفكري چيكار ميتونيم واسه ملوان بكنيم . اونوقت من و امثال من هم ۱۰۰ تا پيشنهاد داريم . همچنين همه بدونن صاحب اين باشگاه كيه . نه اينكه باشگاه رو هوا باشه و هركي بياد و يه تيپا بزنه و بره .

amosibilo

سلام آبای عزيزم . حال و احوال ؟

آرمین

ولی بازم دمت گرم ُ کامل خوندم نظر نهاييم رو ميدم

ALi

سلام ابای.. دمت گرم عالی بود

محمد

سلام . جالب بود موفق باشی

سهیل خان

سلام داداش !! باز گرد وخاک کردی !! راستی تحقیق کردم دیدم در حال حاضر هیچ اداره یا سازمانی حاضر به خرید امتیاز ملوان نیست !!!!!!!!

amosibilo

سلام دوست خوبم . اميدورم هميشه شاد باشی .

نازی

سلام .همشهری یکی دو روز موفق شدم که وبلاگهای بچه های انزلی رو پیدا کنم ولی همشهری تو این نوشته هات رسمش نبود که از همه بگی الا از اونایی که ملوان رو بوجود اوردند اونایی که ملوان رو ملوان ساختند اونایی که حتی حالا شما نمی پرسید اسم ملوان رو کی روی این تیم گذاشت اونایی که برای ملوان جون می دادند و حالا به راحتی از یادها رفتند رسم زمونه همینه. پدرم اسم ملوان رو گذاشت با کمک عموم ملوان رو ملوان کردند و بعد این کار رو به یکی دیگه از عموهام سپردند .اما بازی های پدرم هنوز هم که هنوزه زبونزد اوناییه که از یادشون نرفته و حالا... که سنی ازشون گذشته دریغ از حتی یک نام کوچک در لابلای نوشته های بچه های انزلی حالا بچه ها ازاونایی اسم می برند که از روی شونه های اونا مکانی رو تونستند برای پریدن کوچک یا بزرگ پیدا کنند و حالا از اونا یادی شده و لی...این رسمش نیست.