فوتبال

"در ساری تیمهای ساری ، قائم شهر ، گارد تهران به مربیگری مرحوم دهداری وچند تیم دیگر حضور داشتند و ما دوم شدیم وبا تیم گارد به مسابقات اهواز اعزام شدیم آن موقع سفرها مثل حالا نبود ، کل تیم را با 7200 تومان سوار اتوبوس ماکروس نیروی دریایی کردیم وباید ده روز را با همین مبلغ سر می کردیم ! شبها زیر سکوهای ورزشگاه اهواز که بعنوان خوابگاه بود می خوابیدیم ! صبحانه را خودمان تهیه می کردیم بهمراه مسئول تدارکاتمان که مرحوم شهنواز بود ، نهار را هم در یک رستوران معمولی اهواز می خوردیم ، نکته جالب شام بود که هر کس فقط می توانست سه سیخ کباب بخورد نه بیشتر ! مسابقات اهواز بود که اسم تیم نیروی دریایی انزلی را در دهانها چرخاند ، تیمی که به نظر مطبوعات آن زمان همانند دینامو مسکوبازی می کرد. ما واقعا سبک بازی آنها را بازی می کردیم استفاده از تمام نقاط زمین و ارسال توپ های بلند وقدرت بدنی فراوان . اما تنها بر اثر یک ضربه کاشته بازی را به جم آبادان واگذار کردیم وسوم شدیم مقامی که با آن نمی شد به جام تخت جمشید راه یافت. "

" بعد از بازی همه بازیکنان از ناراحتی گریه می کردند از جمله خود من ! اما سردبیر وقت کیهان ورزشی آقای گیلان پور دستش را بر پشتم گذاشت و مرا دلداری داد ، او گفت : تیم تو در این مسابقات بهترین بازی را انجام داد ، برو و دوباره با تیمت کار کن ؛ شما به مسابقات دسته یک راه پیدا می کنید ."

بعد از اینکه تیم به بندر انزلی برگشت به تیم نیروی دریایی خبر دادند که می تواند در اولین دوره جام تخت جمشید شرکت کند پس حالا باید برای تیم اسم انتخاب می شد "

اینها بخشی از صحبتهای بهمن صالح نیا پدر ملوان است .

زمانی در فوتبال ایران خبری از بازیکنهای دوزاری نبود که قراردادهای چند صد میلیونی ببندن و با چپ و راست مصاحبه کردن بخوان به نوعی برای خودشون بازار گرمی کنن . زمانی پیراهن هر باشگاهی در فوتبال ایران دارای ارزش بود و همه چیز به پول ختم نمیشد .

استادیوم ها لبریز از تماشاگر بود و شاهد یه روند متقابل بین تماشاگرانی که حنجره پاره میکردند با بازیکنانی که سر جلوی توپ میگذاشتند برقرار بود . اونموقع نیازی نبود مدیرای ورزشی ولخرجی کنن تا تماشاگر برای تیمشون جمع کنن .  هنوز خبری از ماشینهای مدل بالا نبود .

خبری از این همه چند رنگی نزد مدیران بوقلمون صفت و غیر ورزشی باشگاههای رنگو وارنگ نبود ، که احساسات تماشاگران رو نردبون منافع شرکت های خودشون کنن .

یه توپ گرد بود که قدیما تیکه های مشکی بینش بود یه عده بازیکن که نماینده مردم هر شهر بودن . و یه عده که بیرون زمین دل تو دلشون نبود که تیمهاشون سربلند از زمین بیرون بیان .

یه زمان مرام و معرفت و مردونگی رو تو اشک تماشاگرا و لباس خیس عرق بازیکنها هنوز میشد تفسیر کرد .

اگه بازیکنی توی زمین میخواست به سخره بازیکنی رو دست بندازه تعویض میشد ،حتی اگه بهترین بازیکن اون تیم بود . و وقتی یه تیم تعداد گلهاش توی یه بازی زیاد میشد اگه بازی حیثیتی نبود مربی تیم مهاجم بیرون میکشید تا مبادا ابروی تیم مقابل بره .

اما امروز مربی خوب مربی هست که زبون تیزی داشته باشه . تا بتونه تو جنگ فک زدن حتی اگه تو زمین هیچی نداشته بیرون از زمین برنده باشه . اون موقع لیدرها که دیگه اونها هم مثل قدیم نیستن و حق و حقوقی برای خودشون قائلن از روی سکوها درجه برای مربیان صادر میکنن . همینجوری بود که این همه ژنرال و سلطان و ... یدفعه ای ظاهر شدن .

همونایی که پای بازیکنهای سیه چرده و موبور و ... که امروز مثل مور و ملخ دارن فوتبال وارداتی رو ترویج میدن تو این کشور باز کردن . تا راهی رو که کشورهای عربی به خاطر فقر فوتبال رفتن تو دستور کارمون قرار بدیم .

 

یه زمانی که اگه یه شهر میخواست یه تیم فوتبال داشته باشه باید مراحل رو پله پله طی میکرد تا به سطح اول فوتبال برسه . اما امروز میشه به جیبت یه نگاه بندازی اگه پولت رسید چرا شهر تو یه تیم تو سطح اول این فوتبال نداشته باشه ؟؟

به سلامتی شهر قم هم میخواد تو لیگ صاحب تیم بشه . روبرو آماده باش : صلوات محمدی ختم کن .

امروز هر شهری میتونه تیم فوتبال داشته باشه . دیگه خبری از حرص و جوش خوردن هم نیست . دیگه وقتی یه تیم از صعود باز میمونه بازیکنها گریه شون نمیگیره چکهاشون رو میزارن اجرا ...

واقعا عرضه میخواد امروز تو این فوتبال حرفی برا گفتن داشته باشی . فقط بسته به عرضه باید سرکیسه رو شل کنی ...

توی جمع این همه تیم که تو نقش گرگ و لاشخور ظاهر میشن کمتر تیمی میتونه اصول اولیه فوتبال رو زنده نگه داره یا حتی بخواد با همون معیارها به بقا فکر کنه .

 

 

تا ابد ایران ملوان ...

/ 8 نظر / 12 بازدید
MOoRI

سلام شاهین آبای خوبی؟ باید این روزا منتظره خبرایی از نقل و انتقالات باشیم سوشامكانى به ملوان پيوست http://malavan-fans.blogfa.com/post-89.aspx

سعید

شاهین جان خیلی به دلم نشست هر کسی امروز بخواد می تونه در سطح اول فوتبال مملکت تیمداری کنه فقط پول و پارتی لازمه و بس.

peyman

maram link kon

رضا

سلام شاهین جان بهمن میتونست تا ابد در اذهان مردم بعنوان اسطوره باقی بمونه اما خودش نخواست . راستی فروم ملوانیها چی شده که باز نمیشه !؟ همش میزنه « در حال بارگذاری » و باز نمیشه .

MOoRI

سلام یه خبر خوب سید جلال تو ملوان میمونه ذوب آهن نمیره

MOoRI

سلام بازم خبر دارم[نیشخند] ملوان قرار آخر تیرماه تو ارمنستان اردو بزنه

2mb

دوست عزیز سلام! شما در لینک باکس بندر ثبت نام نمودید ولی لینک باکس را در وبلاگ خودتان قرار ندادید! برای قرار گرفتن لینک شما در لینک باکس بندر باید لینک باکس را در وبلاگتان قرار دهید! در ضمن وبلاگ بسیار زیبایی داری! بای!