هر سال دریغ از پارسال ...

سلام

شاید کمتر جای ایران هوادارانی صبور تر از هواداران ملوان پیدا کنید .  این یک واقعیته که بسیاری از پدران ما با ملوان زندگی کردند و لذت آن را بردند . زمانی که خبری از این همه برنامه رنگارنگ ورزشی نبود . اما لیگ فوتبال ایران پربود از تیمهای رنگارنگ تهرانی که به جز استقلال و پرسپولیس ما بقی آنها نقشی اساسی در استعداد یابی ایفا میکردند و گلچین میشدند تا قرمز و آبی پایتخت گلچینی باشند از ستاره های فوتبال تهران .

دورانی که نیمه بالایی جدول پر بود از تیمهای تهرانی و شهرستانی ها اکثرا مربوط به شهرهای بزرگ و فوتبال خیزی مثل خوزستان ، اصفهان و مشهد و تبریز بودن که اکثرا در مقابل تیمهای تهرانی حرفی برای گفتن نداشتند .

در آن روزها شهری با جمعیت 90000 نفر تیمی داشت به اسم ملوان که پرچم سپید بندر رو برفراز ایران برافراشته بود . بهمن صالح نیا ( بازیکن _ مربی ) بود با یه مشت بچه محل که در زمین غوغا به پا میکردن . توی دروازه ملوان علی صیاد رو داشت دروازه بانی با قد و قامت بلند و دستهای چسپناک که داغ دروازه ملوان رو به دل خیلی ها گذاشته بود . شاپور نوریزاد هم بود که رقابت سختی رو برای تصاحب دروازه ملوان با هم دیگه داشتن و دروازه ملوان رو بیمه کرده بودن . از ان سو  رضا ویشگاهی، فرهاد صیاد مصلح، بهمن صالح نیا و کمربند محکم میانی آن تیم که «قاسم سلطانزادی» «جاوید جهانگیری» و «حسن دشتی» انها را همراهی می کردند خط آتشی را روانه دروازه بزرگانی چون محمدرضا گربکندی، ناصر حجازی، منصور رشیدی، رضا قفلساز و اکبر مالکی می کرد که «علی نیاکانی» «غفور جهانی» و «عزیز اسپندار» مثلث آتش ملوان ملوان افسانه ای دهه 50 رو تشکیل میداد و  خواب را حتی بر مربیان خارجی آن زمان همچون «راجرز انگلیسی»، «لیادین» و «اسکینر» حرام کرده بودند .  همون ملوانی که به عقیده کارشناسان به همراه تیم هما فوتبال ایران رو متحول کرده بودن .

تختی انزلی همیشه در حال انفجار بود و از دور و نزدیک همه خودشون رو به انزلی میرسوندن تا بازی ملوان رو تماشا کنن . آخه اونموقع هنوز شبکه باران نبود که بوی نم بارون از توش بیرون بزنه و هر کسی اجازه نداشت میکروفن دستش بگیره و بازی ملوان رو گزارش کنه .

اما اوضاع همیشه به مردم یه دیار یکسان نمیگذره . نزدیک به یه دهه و نیم از قدرتنمایی فوتبال انزلی میگذره و هر سال ملوان وضعیتی دشوار تر از سال گذشته رو پیش رو داره . اما هواداران ملوان طی این مدت هیچوقت برای ملوان کم فروشی نکردن و ملوان رو نسل به نسل تا به امروز رسوندن .

ملوانی که شاید دیگه ابهت گذشته رو نداشته باشه و شاید خیلی ها پروازش رو بر فراز فوتبال ایران دیگه به یاد نیارن ولی هنوز هم رگه هایی از برتری طلبی رو توی خودش داره . ملوان طی این مدت سالهای سختی رو گذرونده و حالا دیگه خودش رو با این شرایط تطبیق داده که باید نقش یه گلادیاتور رو توی لیگی بازی کنه که همه تا دندون مصلح توش حاضر میشن .

بچه ها برین که چشم مردم یه شهر که هر جای این کره خاکی باشن به ساقهای شما دوخته شده بچه ها برید و ملوان باشین  . خدایا طبق معمول ملوان رو به خودت میسپاریم ...

بگو ایران ملوان ...

/ 8 نظر / 26 بازدید
علی

ایران ملوان قربون عمو شاهین [ماچ]

MOoRI

سلام شاهین آبای گذشته خیلی باحالی بود حیف که مدت هاست تکرار نمیشه به امید پرواز قوی سپید بر فراز لیگ ایران

سعید

ولی مسئولین قدر حمایتها و حرص و جوشهای ما رو نمی خورن.اگه مثل شیرازیها استادیوم 1000نفر نمی رفتن به التماس میفتادن.ولی امروز پشتشون به این گرمه که حامی دارن ولی ...

امرتات

سلام آبای ! ممنون از لطفت همشهری ... منم لینکت کردم تا از این به بعد با هم رفیق باشیم !

رضا

با این وضعیت سیاهکاری مسئولین و حتی احمدزاده که همه رو سرکار میذاره مطمئنم کاندیدای اصلی سقوطیم /

لاور

شاهین جان به قول معروف آدم که با دول قدیم شاش نمی کنه! اینقدر با گذشته خودت رو مشغول نکن , از چند تا پست قبل همش از گذشته می نویسی ,آخه آبای ما باید به فکر فردای ملوان باشیم , تکرار مکررات چه فایده داره ؟ توهم مثل اونایی که با تاریخ چند هزار سال گذشته شون زندگی می کنن به گذشته آویزونی , ولش کن گذشته رو یکمی به اینده نگاه کن.[گل]

شاهين

حق با شماست آبای [نیشخند] . ولی من فقط برای اینکه خیلی ها گذشته رو از یاد میبرن و اون رو فاکتور میگرن مجبور به تکرار مکررات شدم . میبخشی . [گل][شوخی]

لاور

موفق باشی آبای[گل]