اندراحوالات فوتبال گیلان

 

سلام

طی این سالها که برای ملوان کم و بیش و در حد سواد ورزشی خودم مطلب نوشتم ، با بچه های زیادی از شهر رشت هم برخورد داشتیم .

یادم میاد که جو بدی توی وب علیه تیمهای گیلانی وجود داشت . خیلی ها از زمین و زمون به فوتبال ربط میدادن و ما حتی برای اینکه توی یه فروم گفتگو از تیم خودمون حمایت کنیم باید به خیلی ها جواب پس میدادیم .

طی اون سالها یک اتفاق خوب در بین بچه های انزلی چی و گیلانی رخ داد و شرایط فراهم شد تا همه رو با تاریخ فوتبال گیلان بیشتر آشنا کنیم . فوتبالی که ملوان به عنوان پرچمدار آن مطرح بود و سالیان سال در حد یک قطب برای فوتبال استان آبرو داری کرده بود .

دهه 70 آغاز افول فوتبال انزلی بود و همزمان دیگر باشگاههای این استان هم نقش کمرنگی رو در فوتبال ایفا میکردند . اما خوشبختانه بازیهای درخشان و نتایج این باشگاه در گذشته باعث شدند تا  عنوان پر افتخارترین شهرستانی تا سال 1380 لقب بگیریم  .

که به خودی خود افتخار بزرگی برای استان گیلان محسوب میشه . اینکه تاریخ فوتبال انزلی و نقش ملوان در فوتبال گیلان رو نادیده بگیریم واقعا کم لطفیه .

 

امروز پگاه گیلان به فینال جام حذفی راه پیدا کرده که افتخار بزرگی برای فوتبال گیلان محسوب میشه و این هفتمین باریه که یه تیم گیلانی یه طرف این جام قرار داره . که امیدواریم این کاپ برای چهارمین بار به گیلان بیاد .

کل کل و درگیری در زات فوتباله . همین حاشیه هاست که فوتبال رو سیاسی ترین ورزش دنیا کرده  .  خوزستان رو به عنوان یک استان فوتبال خیز الگو قرار میدم . در خوزستان از دیر باز همواره دوتیم با رنگهای قرمز و آبی وجود داشته که استقلال اهواز با قدمت زیادش به نوعی نمادی از استقلال تهران برای مردم اهواز بوده که کل کل و کری زیادی با معدود هواداران تیم های سرخ شهرش داشتن .

در همین استان شهری به اسم آبادان وجود داره ، که تیم نفت نماد این شهره . دیدارهای نفت با دیگر تیمهای خوزستانی از حساسیت بسیار بالایی برخورداره . در این دیدارها چاقو کشی و قمه کشی و خونریزی حتما رخ خواهد داد . آبادانیها براشون فرقی نداره که تیم مقابلشون کیه اونها تیم شهرشون رو حمایت میکنن . اما با همه این اوصاف در دنیای وب تمام هواداران فولاد و استقلال تیم نفت رو دوست دارن و به عنوان یکی از بهترین باشگاههای تاریخ فوتبال استان بهش احترام میزارن .

و حد اقل در مجامع عمومی همه شون با هم یکی میشن !

در فوتبال گیلان هم تقریبا چنین شرایطی برقرار بوده و هست . رشت تیمهای با قدمتی چون سپید رود و استقلال رو داشت که نمادی از سرخابی های محبوب رو داشتن .

در فاصله کمی شرایط کمی متفاوت بود و در این شهر همه طرفدار ملوان بودند و استادیوم انزلی همواره رنگ سفید رو به خودش میدید .

همین امر حساسیت هایی رو بین مرکز نشینان و شهر هایی چون انزلی و آبادان به وجود می آورد .

تا قبل از حرفه ای شدن فوتبال ایران و فراگیر شدن پخش بازی های تیم های شهرستانی هواداران شهرهای بزرگ علاقه ای به مقابله با تیمهای چون استقلال و پرسپولیس نداشتند .

استقلال و پرسپولیس به هر شهری که میرفتند میزبان بودند و از حمایت هواداران خود برخوردار بودند . در آن زمان تنها دو شهر فکر های دیگری در سر میپروراندن . درست دو قطب در شمالی ترین و جنوبی ترین نقاط کشور .

همین تنها موندن این دو تیم در بین سیل عظیم هواداران سرخابی باعث نزدیکی هواداران این دو تیم شده بود . و همین دو سه سال پیش هواداران نفت سالگرد قایقران با پارچه نوشته به هواداران ملوان تسلیت گفته بودند . و رفتارهای مشابهی در خصوص مرحوم دهداری و ... بین تماشاگران این دو تیم باب بوده و تا حدودی هست .

اما امروز شرایط خیلی فرق کرده ، لیگ ما حرفه ای شده و حالا شهرستانی ها با باشگاههای سرمایه دار پا به لیگ گذاشته اند و تمام تیمهای سازنده و بازیکن ساز قافیه را باخته و یا منغرض شده و یا در آخرین سطح فوتبال کشور مسابقه میدهند .

 

امروز دیگر باشگاههای شهرستانی در شهر خود از حمایت برخوردار شده اند و این تنها به خاطر دید حرفه ای مدیران این باشگاههاست که با ساپورت عده ای آنها را تشویق به جمع آوری هوادار برای تیمهای خود میکنند .

یادم میاد در بازی معروف سپاهان و پرسپولیس که آن سرباز بخت برگشته مصدوم شد . ساکت در 90 گفت که من تلفنی با رئیس نیروی انتظامی در تماس بودم و خواستار این شده بود که پرسپولیسی ها رو روی سکوها راه نده تا با تماشاگرا به استادیوم بیاد !

تماشاگرانی حقوق بگیر و به قول معروف چلوکبابی که چماغ مردمی مدیران فهیم باشگاههای فرهنگی کشور شده اند .

یعنی مدیر عامل این باشگاه مینیبوس داشت ؟ یادمه صباباتری تهران هم که دسته  یک بود و با ملوان به لیگ برتر صعود کرد برای جذب تماشاگر به اونها فلافل و ساندیس و تی شرت میداد و اتوبوس تو جاهای مختلف تهران  میذاشت تا تماشاگر به ورزشگاه بکشونه . امروز فوتبال ما در جهت حرفه ای شدن گام برمیداره و برای این امر خیلی چیزها باید زیر پا له بشه .

 

امروز سرخابی اهواز ( خوزستان ) صدها پله از نفت ( الگوی فوتبال خوزستان ) بالاتر هستند . اما طی این مدت که نفت با تیمهای شمالی در حال رقابت بود تمام هواداران جنوبی ! حتی از بوشهر برای سقوط تیمهای گیلانی دعا میکردند .

همین مدیرعامل استقلال اهواز ( آبراموویچ وطنی ) بارها و بارها کمک های نقدی میلیاردی رو به تیم نفت آبادان کرد و بازیکنان مازاد خودشون رو به این تیم قرض میداد تا این باشگاه دوباره بتونه بلند شه .

 

آیا نفتی ها که مرکز نشین محسوب نمیشوند چون پسوند آبادان را یدک میکشند باید اهوازیها چوب لای چرخشون بزارن ؟ باید گزارشگر تلویزیونی بره دنبال شجره نامه بازیکنها بگرده ؟ باید سرشون برای پخش بازی تلویزیونی منت باشه ؟  باید رئیس هیات فوتبال استان برای دستخوشی به خاطر تیم مرکز نشین به کمیته انظباتی نامه بده تا دیگر تیم استان رو محروم کنن ؟

 

در جایی یکی بخاطر اردوی برق در انزلی به هواداران ملوان فحش میده . در حالی که معمولا تیمهای سرخ آبی وقتی با ملوان بازی دارند در رشت اردو میزنند . واقعا این همه بی منطقی و بی حرمتی غیر قابل تحمله !

محراب جان خود شما حتما حرفهایی که در خصوص جوی که در گذشته توی وب علیه تیمهای گیلانی بود رو خوب یاد داری ؟

طی اون سالها که نماینده ی رشت ( استقلال _ پگاه  ) در حال دست و پازدن برای صعود به لیگ برتر بود . ما نه تنها به کسی بی احترامی نکردیم ، حتی بارها و بارها بردهای این تیم رو تبریک میگفتیم . مطمئنا خودت این قضیه رو تایید میکنی .

 

دوست عزیزم سعید ( کلیک کنید ) جایی از ورود پول به فوتبال و تضعیف تیمهای سازنده صحبت  کرد و گویی استنباط درستی از این مطلب نداشتید . چون در جواب گفتید که ورود پول به فوتبال در مدت کوتاهی ( حدود 4 سال ) در رشت جواب داده و از ظرفیت سخن گفته اید .

دوست عزیز باشگاه ملوان سالیان ساله که معضل بی پولی دست و پنجه نرم میکنه . و هر تیم دیگری جای ملوان بود باید تا امروز به راهی که تیمهای چون هما ، بانک ملی ، آرارات و ... رفتند میرفت و امروز تنها شاید یادی از ان باقی میماند .

 

با ورود باشگاههای سرمایه دار با اسپانسرهایی چون ( مس مفرق و آلمینیوم و دمپایی پاره و ... ) عرصه به تیمهای سازنده ای چون ملوان تنگ شده . امروز حتی تیمهای پایه ملوان هم از دست درازی در امان نیستند .

اما به این جمله معتقدم که دائما یکسان نگردد چرخ گردون ... مطمئنا روزی سرمایه هم با توجه به پتانسیلهای موجود در شهر انزلی به فوتبال کشیده خواهد شد .

بازیکنان ملوان حاضرند با نیم مبلغی که باشگاههای دیگر به انها پیشنهاد میکنند در ملوان توپ بزنند . اما مگر عمر فوتبالی بازیکن چقدر است . قراردادهای چند صد میلیونی باشگاههایی چون سپاهان و استقلال و پرسپولیس و ...  باعث شده تا ما هم به بازیکنان خود حق بدیم که قید ملوان رو بزنند و کمی هم به اینده خودشون فکر کنند .

من یه طرفه به قاضی نمیرم مطمئنا هواداران ملوان هم به هواداران رشتی بی احترامی میکنن . اما مطمئنا توهین به تنها بازیکن گیلانی تیم ملی که بازیکن سختی کشیده ای و با تلاش خودش رو به اینجا رسونده با هیچ کلمه ای قابل توصیف نیست .

 

یه نفر در تایید این حرکت رشتی ها اون رو به بازی پر تلاش سید جلال حسینی ربط داده ! این واقعا بی انصافیه چون سید جلال در اولین تقابلش با پیراهن سایپا مقابل ملوان بهترین بازیکن سایپا بود و زمینه ی شکست ملوان رو در انزلی رقم زد اما تا دقیقه 90 تشویق شد .

در خصوص کتک خوردن هواداران قرمز و ابی در انزلی حرف زدین . من که توی تهرانم در بازیهای استقلال و پرسپولیس در تهران بارها مجبور شدیم با جمعیتی چند برابر خودمون زد و خورد کنیم . در حالی که بدترین توهین ها رو بیرون از خانه به تیمهای گیلانی میکنن که مطمئنا در فینال جام حذفی نصیبتون میشه . مطمئنا اونموقع بیشتر به هواداران ملوان بخاطر برخوردشون با هواداران دیگر تیمها حق میدید ...

امروز با ورود پول به فوتبال شاهد این هستیم که شهرهایی که هیچ سابقه ای در فوتبال نداشتند امروز در سطح اول فوتبال کشور در حال آقایی کردن هستند ! که حکایت اب سر بالاست ...

به هر حال مطمئنا اگه مشکلاتی بین این دوشهر وجود داره نمیتونه یه طرفه باشه . همونطور که طی این سالها حتی گزارشگری که نونی که سر سفره زن و بچه ش میبرد که از صدقه سر همین ملوان بوده از زدن هر حرف مفتی حتی توی بازیهایی که از شبکه سراسری پخش میشده برای جوشی کردن هواداران ملوان کم نذاشته !

کاش این تبعیض ها فقط در خصوص فوتبال انزلی بود . قایقرانی ایران وابسته به شهر انزلی است . اما طی این سالها شاهدیم که در استان اصفهان پیست قایقرانی تاسیس میکنن و مسئولین هم کاملا بی تفاوت از کنار اون میگزرن . شاید یه روز برسه که قایقرانی انزلی هم بره پیش بوکس و واترپلو و ... و ... که جزع قطبهای اصلی کشور محسوب میشدیم .

متاسفانه امروز نباید فراموش کنیم که دیگر استان اول نیستیم و نسبت به شهرهایی چون مشهد اصفهان و تبریز خیلی عقب مانده محسوب میشویم . به امید روزی که همه تیمها با شرایطی یکسان و در شرایطی عادلانه به مصاف هم برن .

صحبت رو کوتاه میکنم و در پایان عرایض برای دیگر نماینده استان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم کاپ قهرمانی جام حذفی برای چهارمین بار به استان گیلان بیاد ...

 

 

 

 هم استانی ، ما هستیم به صعود تو راضی ... پس بیا بشکنیم این خطوط موازی ... 

 

 

 

/ 11 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابرار2

به در زدی به دیوار زدی به تخته زدی , اینجا رو به اونجا ربط میدی ,اونجا رو به اینجا !! از رشت و رشتی بد میگی , از انزلی و انزلی چی با اب و تاب حرف می زنی , یکی هم مثل همین که برات قبل از من کامنت نوشته هم از راه میرسه یه تعریف و تمجیدی ازت میکنه یکم هم از ملوان و انزلی تعریف میکنه , بعد هم همه تون با هم متفق القول بر این نظر می شین که پگاه تیم نیست , فوتبال اصلآ مال رشت و رشتی نیست , رشتی جنبه نداره , رشتی ظرفیت نداره , رشتی غیرت نداره, خلاصه ریگ مفت و گنجیشک مفت , خودتون می برین و خودتون هم می دوزین!!! ببین اخوی از این پستی که گذاشتی خیلی از حرفات عین واقعییته و خیلی شون هم بی سند و مدرک و بی اعتباره , اینکه ارزو بکنی یک روزی فوتبال همه یکسان بشه , فقط توی دریم ادماست و واقعییت پیدا نمی کنه , چرا ؟ بخاطر اینکه همیشه هستند بازی کنهایی که از امسال خودشون توی پست بازی شون بهترند و همین امر باعث اختلاف سطح بازی اونها میشه , و اگه هر تیمی هم از وجود این نوع بازی کن ها که گفتم استفاده ببره , معلوم که فوتبال قوی تری رو به نمایش می زاره!!

ابرار2

در ظمن قسمت اخر صحبت هات ,بر عکس رفیقت اقا سعید که از نتیجه بازی پگاه و استقلا ل و اینکه اگه جام به پگاه گیلان برسه, ابراز بی علاقگی و بی خیالی کرده , فرق داشت . وتو این که اگه جام حذفی رو پگاه ببره افتخاری دیگر به افتخارات گیلان عزیز افزوده خواهد شد رو مطرح کردی و باورش داری , و این از علاقه خاص تو به اعتبار فوتبال گیلان هستش!! و این رو مطمئن باش که اگر پگاه موفق بشه در دو بازی رفت و برگشت استقلال رو شکست بده و جام حذفی رو به خونه بیاره , همه ما طرفداران پگاه این جام رو مطعلق به همه گیلانیان و مردم خوب شمال می دونیم .

شاهين

سلام به همه دوستان . دوست عزیز منظور شما رو متوجه نشدم ! میگن یه یارو میره خیاطی ، به خیاطه میگه آقا یه شلوار میخوام اینجوری باشه و انجوری باشه . یه وقت پاچه ش گشاد در نیاد ، یه وقت جیبش تنگ نشه ف یه وقت بقل پاهام ال نشه و ... و .... بعد یهو قاطی میکنه پارچه رو از زیر دست خیاطه میکشه میگه اصلا نمیخواد شلوار بدوزی . دوست عزیز من توی نوشتم جنبه ی عدالت رو رعایت کردم ، لطف کن با اشاره به متنم و دروغ بودنش ازم ایراد بگیر . فکر نکنم جانبدارانه به اوضاع و احوال کنونی فوتبال گیلان برخورد کرده باشم . دوست عزیز افتخارات باشگاه ملوانم دقیقا متعلق به همه فوتبالدوستان گیلانیه . حالا اگه شما هم نتونی خودت رو توی افتخارات ملوان سهیم کنی مجبورم ارجاعت کنم به نظر خودت در خصوص بی تفاوتی آقا سعید . چون طی این سالها هم یک بار هم که شده یه پارچه نوشته از طرف مردم رشت توی استادیوم انزلی دیده نشده . یا مثلا فکر میکنین اگه یه عده از مردم رشت برای حمایت ملوان به استادیوم بیان تماشاگرای ملوان باهاشون برخورد میکنن ؟! مطمئنا شعور مردم این دو شهر که اعتبار گیلان هستند از اینها بالاتره و ما ادعای فرهنگ داریم .

شاهين

اینکه آرزوی کسی برآورده نشه شدنیه . ولی گویا شما مجددا استنباط صحیحی از مطلب من نداشتین . من نگفتم که فوتبال همه برابر بشه که اون فقط با گسترش شبیه سازی شاید شدنی بشه . [شوخی] اما منظور من وسع مالی باشگاههای فوتباله . این عین واقعیت که باشگاه ملوان حتی در سطح تیمهای لیگ یک بنیه مالی نداره و همین که تا به امروز چند برابر وسع خودش برای استان ابرو داری کرده باید ازش ممنون بود . من متوجه نشدم کجای مطلبم گفتم فوتبال مال رشتی نیست ، اتفاقا نتیجه گیری پگاه مشتیه تو دهن اصفهانیا که فکر نکن حالا که از ملوان تو شهرستانیها بالاتر هستن به خاطر فوتبالشونه و پول و مدیریت صحیح ورزشی هم تاثیر گذاره . وگرنه سابقه رشت توی فوتبال از همدان که بیشتره . بی عدالتی که میگم همینه که چرا باید مردم همدان یه تیم رو مفت و مصلم صاحب بشن اما کار سالانه ما ترس و دلهره برای موندن یا رفتن بازیکنامونه . باور کن دیگه حسی برای کل کل برای ما باقی نمیمونه . راستی از اینکه جام حذفی رو تقسیم کردی ممنون . میبخشی که ما بردیم قایم کردیمش [گل] . ایشالا خدا بخواد بتونیم جبران کنیم .

محراب

آهان د برادر. همینه. منم اگه کامنت می‌ذارم برای سعید تمام حرفم اینه که مغرضانه حرف نزنیم. طرف مقابل رو حتی اگه رقیبمون باشه انکار نکنیم. از موفقیت هم استانیمون ناراحت نشیم یا حداقل زیر سوال نبریمش. راست می‌گی تو وب جو منفی نسبت به فوتبال گیلان وجو داشته. هنوز هم تا حدودی وجود داره. حتی خارج از وب هم. همین دیشب تو ۹۰ عادل خان ورداشته رو چی فوکوس کرده؟ چرا یه دونه بچه (اینکه توپ جمع کن هم بوده، بماند) کنار زمین بوده. قبلا هم این صحبتا رو مطرح کرده البته. نمی‌دونم لابد بهانه دیگه‌ای تو بازی پیدا نکرده بود. حالا مسایل بدتر از این تو ورزشگاه‌های دیگه وجود داره کسی عین خیالش نیست و تا کسی کور نشه کسی حرفی ازش نمی‌زنه. همین چند روز پیش بعد بازی پگاه با برق یه شیرازیه می‌نویسه زمین پگاه فلان و بساره و شما قبل بازی زمینو آب می‌بندین. من نمی‌دونم یعنی بازی رو ندیده؟ می‌خوام بگم با یه پیش‌داوری‌های ذهنی بازی تیم‌ها گیلانی از طرف بقیه دنبال می‌شه و بر اساس همون پیش‌داوری‌های غلط با کوچکترین مساله‌ای دوست دارن که فوتبال ما رو زیر سوال ببرن. پس دیگه جایی برای این باقی نمی‌مونه که ما هم همدیگه رو بخوایم زیر سوال ببریم. یه

محراب

راستی من تو کامنتم تو وبلاگ سعید راجب ورود پول به فوتبال و این مسایل تنها چیزی که گفتم این بود که ارزش قهرمانی برای بازیکنای پگاه بیشتر از ۷۰۰هزار تومن پوله و اینکه پاداش برد چیز رایجی تو فوتباله. بقیه فکر نکنم تو کامنت من بوده باشه. پگاه هم امسال و پارسال مثل قبل پول خرج نمی‌کنه. هر چند که خوشبختانه مشکل مالی هنوز هم نداریم. و از طرفی این کمتر خرج کردن باعث شده که کمتر به سمت خرید بازیکنای سوخته و بی مصرف تیمای دیگه بریم. امسالم بازیکنای بومی یه سر و گردن از بازیکنای غیربومی بهتر بودن. آقا فونت این پستتو مثل قبلیا تاهوما بذار. وگرنه چشم ما هم مثل اون سرباز ورزشگاه اصفهان می‌شه بعد باید ۷۰ میلیون بهمون بدی [چشمک]

سعید

شاهین عزیز مطلبت رو خوندم کاملا" باهاش موافقم ولی جمله آخرت رو با تمام احترامی که بهت دارم قبول ندارم.جواب سکوت و بی اعتنایی فقط سکوت و بی اعتنایی است.

محراب

راستش وقتی این لینکو تو کامنت یکی از بچه‌ها تو وبلاگ هوادارای ئگاه دیدم جا خوردم. خیلی دلسرد شدم

MOoRI

سلام شاهین آبای نوکرم منتظر خبر های جدید باش

شاهين

محراب جون اگه اون سرباز بخت برگشته رنگ پول رو دید روی چشم [نیشخند] . لینک همین مطلب رو ؟